Benyt en anden browser for at få den optimale oplevelse.

Du benytter en browser som er forældet.
Du kan benytte en anden browser for at få den optimale oplevelse, vi anbefaler følgende: Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox eller Opera.    Luk denne besked

Gå til indholdet
Uddannelser Mere fra HEG
HEG logo i rød
Søg
Skriv eksempelvis uddannelse, adgangskrav til murer, kontakt etc.

Hhx i Aars

- økonomi, iværksætteri, globalt udsyn

På dit brobygningsforløb vil du blive introduceret for, hvad der kendetegner Hhx som gymnasieuddannelse. Du vil blive undervist i nogle af de økonomiske fag som eksempelvis Afsætning, Virksomhedsøkonomi og Erhvervsjura, der er helt særlige for Hhx. Det er fag, du ikke kender fra folkeskolen, og dit brobygningsforløb vil give dig indblik i, hvad fagene går ud på, og hvordan undervisningen er til daglig.

Du vil også have almene fag som dansk, engelsk og matematik, men vi vil vise dig, hvordan disse fag får en bestemt vinkling på Hhx. I sprogfagene Tysk og Spansk kan undervisningen eksempelvis omhandle kulturelle forhold i Bayern og Catalonien eller og i Engelsk kan undervisningen dreje sig om forskelle i høflighedsnormer eller merkantil sprogbrug. Desuden kan du møde fag som Informatik og Samfundsfag, der er obligatorisk på hhx, eller valgfag som eksempelvis Psykologi og Markedskommunikation.

Du vil også møde vores elevambassadører på dit brobygningsforløb. De vil vise dig vores skole og fortælle om, hvordan det er at være elev på HEG. Der ud over vil de tale om, hvilke overvejelser de havde, inden de skulle vælge ungdomsuddannelse, og hvad der gjorde, at de netop valgte Hhx. Og så vil de rigtig gerne svare på alle dine spørgsmål.

Der kan være mulighed for, at du kan komme med ud i en klasse og overvære undervisningen. Her vil du, sammen med 3 – 4 andre brobyggere, være en ”flue på væggen” og kunne få en fornemmelse af, hvordan undervisningen foregår i det daglige og hvordan det faglige niveau er på gymnasiet.

Dit brobygningsforløb indledes og afrundes sammen med en studievejleder, der blandt andet vil fortælle om Hhx-uddannelsens opbygning, videreuddannelses- samt job- og karrieremuligheder med en studenterhuse fra hhx.  

Læs mere om Hhx på vores hjemmeside www.heguddannelser/hhx 

Find os på sociale medier

Er du nysgerrig på hvordan det er at gå i skole her hos os?
Følg med i vores elevers hverdage, ryste-sammen-turene, fredagscaféer festerne, velkomstmøder, åbent hus, grønne initiativer, nyerhvervelser, trivselskampagner, studentertiden, studieturene og meget meget mere her.
Ses vi?

HIG Aars 8503156

Er du nysgerrig på hvordan det er at gå i skole her hos os?
Følg med i vores elevers hverdage, ryste-sammen-turene, fredagscaféer festerne, velkomstmøder, åbent hus, grønne initiativer, nyerhvervelser, trivselskampagner, studentertiden, studieturene og meget meget mere her.
Ses vi?

TikTok